Zabawa lalkami a rozwój dziecka

Zabawa lalkami a rozwój dziecka

Każdy może, bawić się czym chce, prawda? Część dziewczynek lubi samochody, inne prace plastyczne, ale najpopularniejszym prezentem wciąż pozostają różnego rodzaju lalki. Czy zabawa lalkami jest dobra? Czy lalki dla dziewczynek pobudzą ich wyobraźnię?

Co daje zabawa lalkami?

Zabawa lalkami to nie tylko zabawa. Długie godziny spędzane na ich przebieraniu i przesuwaniu w obrębie domku dla lalek przynoszą dzieciom sporo korzyści. Wśród zalet takiej zabawy wymienia się rozwój:

– umiejętności społecznych,

– empatii,

– kreatywności,

– wyobraźni.

Specjaliści mówią o tym, że dzieci, które tworzą swoje wyimaginowane światy i odgrywają określone role lalkami, komunikują na głos uczucia własne, jak i innych. Uczą się zatem wyrażać swoje uczucia i emocje, a jednocześnie stawiać się na miejscu innych ludzi w odgrywanych sytuacjach, co kształtuje empatie. Zabawa lalkami może to mieć zatem pozytywny i długotrwały wpływ na dzieci.

Lalki dla dziewczynek — jak się bawić, by rozwijać dziecięce umiejętności?

Czasem mniej znaczy więcej. Dziewczynki mają zwykle sporo lalek, ale nie do każdej zabawy potrzebują wszystkich zabawek i akcesoriów. Wyobraźnię malucha można wspierać, zachęcając dziecko do znalezienia ciekawych rozwiązań bez mebelków, wózków oraz innych gadżetów dla lalek. Warto wyjąć jedynie jedną lalkę “bobasa” lub dwie albo trzy lalki typu Barbie. W przypadku zabawy “w mamę” można dziecku zaproponować kąpanie lalki, co będzie ćwiczyło, zdolności manualne dziecka. Dla lalek Barbie spróbujcie przygotować meble z klocków. Dziecko może zbudować kanapę, stół, a nawet wannę. W tej zabawie nie ma ograniczeń.

Gdy pod ręką nie ma żadnych klocków ani mebli dla lalek, również nie będzie problemu ze zorganizowaniem zabawy. Kreatywność dziecka rozwinie się, gdy dostanie np. pudełko po butach, skrawki materiałów lub mały ręcznik. 

Lalki dla dziewczynek mogą w doskonały sposób rozwijać wiele dziecięcych umiejętności. I zdecydowanie nie są tylko dla dziewczynek. Według badań również chłopcy czerpią korzyści np. z opiekowania się lalkami bobasami.