Czy wygląd lalki ma znaczenie?

Czy wygląd lalki ma znaczenie?

Lalki to wspaniałe zabawki, które potrafią rozwijać różnorakie umiejętności dzieci. Zabawa lalkami wpływa na poziom empatii oraz umiejętności społecznych dziecka. Nie jest to jednak jedyna korzyść. Zabawa lalkami może wpływać również na poszerzanie wiedzy dziecka o otaczającym go świecie. Niektóre lalki dla dziewczynek mogą przenieść dzieci w różne krańce świata. 

Lalki dla dziewczynek – domek — różne kolory skóry i włosów

Na rynku dostępne są lalki o bardzo różnym wyglądzie. Coraz częściej kupić można lalki o różnych kolorach skóry i włosów. Lalki grubsze, chudsze lub z piegami. Dziecko bawiać się takimi lalkami może zobaczyć, że różnimy się od siebie fizycznie, ale wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Zabawa lalkami uczy zatem tolerancji, ale jednocześnie może stać się elementem edukacji dziecka związanej z różnymi kulturami. Z udziałem lalek “etnicznych” można pobawić się i poznać tradycje np. z Japonii, Tajlandii, czy Afryki. 

Etniczne lalki dla dziewczynek a tolerancja

Kupowani lalek o różnym wyglądzie to doskonały sposób na otoczenie malucha pozytywnym wizerunkiem różnych ludzi i wspieranie jego pewności siebie, czy akceptacji jego własnego ciała w późniejszym czasie. Dzieci używają lalek do wizualizacji różnych  interakcji społecznych i najczęściej odgrywają scenariuszy z prawdziwego życia. Oferowanie dziecku lalek o odmiennym wyglądzie i obserwowanie takiej zabawy pozwoli wychwycić różne sytuacji, które dzieją się w środowisku dziecka np. w szkole. Rodzic będzie mógł zauważyć elementy nietolerancji, z jakimi może spotykać się dziecko. Szybka interwencja może pomóc rozwiązać takie problemy.

Zabawki i lalki to ważna sprawa! Okazuje się bowiem, że mogą być czymś więcej niż tylko towarzyszami prostych zabaw. Odpowiednie lalki i zabawa nimi pobudza dzieci do marzeń, podsuwa im nowe pomysły, pomaga radzić sobie w różnych sytuacjach i buduje pewność siebie. Oferując dzieciom lalki o odmiennym wyglądzie, w doskonały sposób wprowadzamy je w dorosłe życie, temat tolerancji i akceptacji swojego ciała. Dzięki takim zabawo dziecko może uwierzyć we własne umiejętności i budować poczucie własnej wartości.